CANDİDA İLE MÜCADELE PLANI

VEGAN GLUTENSİZ RAW

CANDİDA İLE MÜCADELE PLANI

30 Eylül 2017 CANLI YEMEK KUTUSU ÇİĞ BESLENME DETOKS ÖNCESİ DİYET YEMEKLER HAFTALIK MENÜ 0

Protein Deposu – Mineral Kalesi – – F İ L İ Z L E R (Çimlerle Beslenme)

Her zaman şu soruyla karşılaşıyorum – Hayvansal gıda almadan Proteinleri nerden alıyorsunuz?

4beyazsız beslenme modeli olarak bilinen RAW/VEGAN beslenme aslında vücudu alkaline bazına çeken beslenmelerden biridir. Bu modelin insan anatomisine uygun olarak bilimsel verilerle harika bir çiğ beslenme piramidi oluşturduk.

 

RAW GOURMETS İNTERNATİONAL ÇİĞ BESLENME PİRAMİDİ

Yukarda görüldüğü gibi bu model tüm dünyada RAW / VEGAN beslenmede kabullenilmiştir.

Bu sayımızda standart beslenmede de PİŞİRİLMEDEN yediğimiz ÇİM FİLİZ’lerini ele alıyoruz.  O kadar hassaslar ki zaten neyini pişirecektiniz bu küçük yavruların. PİŞİRİLMEDEN yenilen filizler hakkında sizlerle paylaşacağımız çok şey var.

Proteinlerin ve enzimlerin bol olduğu çimlenmiş filizler benim ana yemeklerimin arasında. Hem ekonomik hem de kolay olan bu beslenme metodu çimlerle çok eğlenceli ve yaratıcı tarifler geliştirebiliriz.

USA da bir çok beslenme merkezleri  yalnızca filizlenmiş çimlerle kanser tedavilerinde başarılı sonuçlar elde ediyorlar. Bunların arasında Dr. Brain Clement tarafından kurulan merkez  HİPAKRATİS Miami Floridada hala bu şekilde çalışmakta ayrıca Dr. Gabrial Cousen tarafından TREE OF LİFE Center da Arizona’da bu şekilde çalışmaktadırlar.

Mutfağınızı bir yeşil bahçeye döndürebilir çok güçlü olan çim filizleri ile fazla kilolarınızdan kurtulmak için kürler uygulayabilirsiniz. Kendi mutfağının şefi ol RAW VEGAN yani yemeklerin PİŞİRİLMEDEN hazırlanması çok kolay.

Doğadan Gelen Sağlık “

Buğday Çim Suyunun Önemli 40 Faydasını burada paylaşıyoruz.

 1. Buğday çimi suyu %70 klorofil içerir.
 2. İsviçre’deki ünlü Bircher-Benner Clinic’in kurucusu, “müsli”yi icat eden, araştırmacı bilimadamı Dr. Max Bircher, klorofili “Konsantre Güneş Gücü” olarak isimlendirmiştir.
 3. Klorofil hücre ve dokulara nüfuz ederek onları temizler, canlandırır ve yeniden yapılanmalarına destek olur.
 4. Klorofil vücuttaki ilaç artıklarını ve kimyasalları temizler.
 5. Klorofil vücuttaki toksinleri nötralize eder “zararsız” hale getirir.
 6. Klorofil karaciğeri temizler.
 7. Buğday çimi, havuç suyu ve diğer meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında MUHTEŞEM bir toksin attırıcıdır. Dr. Earp Thomas yaklaşık 6,8 kg buğday çiminin toksin attırıcı etkisinin yaklaşık 158,8 kg havuç, marul, kereviz vb. sebzeye eşit güçte olduğunu belirtmektedir.
 8. Dr. Max Bircher’e göre “Klorofil; kalp ve damar sistemini güçlendirir, bağırsakları, rahmi ve akciğerleri olumlu etkiler… Bu nedenle de, canlandırıcı etkileri dikkate alındığında, başka hiçbir gıda ile karşılaştırılamayacak kadar güçlü bir toniktir.”
 9. Dr. Ann Wigmore buğday çimini 30 yıl boyunca hastalarının kronik rahatsızlıklarının tedavisine destek amaçlı besin olarak kullanmıştır.
 10. Klorofil kan şekeri problemlerinin tedavisinde etkilidir.
 11. Klorofil ışığın oluşturduğu ilk üründür ve herhangi bir elementin içerdiğinden daha fazla ışık enerjisi içerir.
 12. Dr. Bircher’e göre, doğa klorofili (buğday çimini) vücudu temizleyen, zehirli maddelerin nötralize edilmesini -zararsız hale getirilmesini sağlayan- ve canlandırarak yeniden yapılanmasına -yenilenmesine- destek olan bir madde olarak kullanmaktadır.
 13. 1940 yılında Dr.Benjamin Cruskin American Journal of Surgery’de klorofili;

Kötü kokuların giderilmesi
Bakteri enfeksiyonlarının giderilmesi
Yaraların iyileşmesi
Cilt naklinde doku adaptasyonunun hızlandırılması
Kronik sinüzit tedavisi
Kronik iç kulak iltihaplanma ve/veya yangı tedavisi
Varis damarlarının tedavisi
Bacak ülserlerinin tedavisi
İltihaplı isilik tedavisi
Kabuklu cilt kabarıklıklarının tedavisi
Rektum (anal) yaraların tedavisi
Rahim boynu yangılarının tedavisi,
Vajinal parazit enfeksiyonlarının tedavisi
Tifo, karahumma ateşini düşürme ve
İrin akma durumlarının birçoğunun tedavisi için önermiştir.

 1. Bilimsel çalışmalar klorofilin, zararlı bakterilerin büyüme ve yayılımını engellediğini ispatlamıştır.
 2. Klorofil aynı zamanda antibakteriyel olduğu için gerektiğinde vücudun hem içten hem de dıştan tedavisine/iyileşmesine ve sağlıklı kalmasına destek olur.
 3. Klorofil pek çok bitkiden elde edilebilir, ancak buğday çimi en çok tavsiye edilen gıdadır, çünkü insanın ihtiyacı olan 100 den fazla besin içerir. Eğer organik toprakta yetiştirilirse toprakta var olan 102 mineralden 92’sini emerek kendi bünyesine alır.
 4. Buğday çimi klorofil içeren tüm yeşil bitkiler gibi yüksek miktarda oksijen içerir. Beyin ve tüm vücut dokularının işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri bol oksijenli bir ortamda mümkündür.
 5. Buğday çimi suyu aknelerin iyileşmesini sağlar ve hatta 7-8 ay düzenli tüketim sonrasında yara izlerinin kaybolmasına bile destek olur. Tabii bunun için aynı zamanda sağlıklı beslenme de şarttır.
 6. Klorofil tüm bitkilerin hayatı için temel olan maddedir.
 7. Tanınmış ÇİĞ Beslenme Uzmanı Dr. Bernard Jensen vücudun buğday çimi suyunu sadece birkaç dakika içinde ve oldukça düşük miktarda enerji harcayarak sindirebildiğini belirtmektedir.
 8. Buğday çimindeki klorofil kan akışını yeniden düzenler. Değişik hayvanlarla yapılan testler klorofilin hiçbir toksik yan etkisi olmadığını ispatlamıştır. Kandaki kırmızı hücrelerin sayısı 4-5 günlük klorofil tüketiminden sonra normal seviyelerine yükselir ki bu ileri düzeyde anemi hastası veya kan sayımı düşük olan hayvanlarda yapılan testlerle de ispatlanmıştır.
 9. Doğurganlığı düşük inek ve boğalara sahip olan Amerikalı çiftçiler hayvanların doğurganlığını artırmak amacıyla hayvanları buğday çimi ile beslerler, çünkü klorofilin içerdiği yüksek miktardaki magnezyum seks hormonlarını onaran enzimleri yapılandırır.
 10. Buğday çimi “çim suyu faktörü” içerir ki bu madde otobur hayvanların hayatını sürdürebilmesi açısından gereken önemli maddelerden biridir.
 11. Buğday çimi suyu vücudu temizleyen bir deterjan gibi hareket eder ve deodorant olarak da kullanılır, en önemlisi arkasında zararlı kalıntı bırakmaz.
 12. Ham -işlenmemiş- saf klorofil içeren buğday çimi suyu, hiçbir toksik yan etkisi olmaksızın vücuttaki toksinlerin atımı açısından da çok faydalıdır.
 13. Günlük beslenmeye ilave edilen küçük bir miktar çim suyu diş çürümelerini önler.
 14. Ağızda 5 dakika tutulan buğday çimi suyu diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerindeki zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
 15. Buğday çimi ile gargara yapmak iltihaplı boğaz ağrılarını hafifletir, iyileşmeyi hızlandırır.
 16. Ağız apselerinde -iltihaplı durumlarda- buğday çimi suyuna batırılmış buğday çimi posasını iltihaplı bölgeye koyun veya buğday çimi çiğneyin. Posayı bir süre sonra tükürerek atın.
 17. Buğday çimi suyu zengin bir enzim deposudur.
 18. Buğday çimi suyu kabızlık tedavisinde ve bağırsakların açık tutulmasında çok etkilidir.
 19. Sedef ve egzema gibi cilt hastalıkları için düzenli buğday çimi suyu için.
 20. Düzenli buğday çimi suyu içmek saçların beyazlamasını önler.
 21. Buğday çimi suyu her tür kan probleminin -rahatsızlığının- tedavisinde faydalıdır.
 22. Buğday çimi suyu mükemmel bir cilt temzileyicidir ve cilt tarafından besin olarak emilebilir. Yeşil buğday çimi suyunu ılık suyla dolu küvete dökün ve 15-20 dakika küvette yatın, sonrasında soğuk suyla duş alarak durulanın -sabun kullanmayın-.
 23. Buğday çimi suyu hazmı kolaylaştırır.
 24. Buğday çimi suyu kolon duvarlarının temizlenmesi ve tedavisi için çok etkilidir.
 25. Buğday çimi suyu akciğerlerde asidik gazları solumak nedeniyle oluşan yaraları iyileştirebilir. Klorofille artan hemoglobin üretimi sonucu hücrelere kanla daha fazla oksijen taşınabildiği için vücuttaki karbonmonoksidin vücuda zararlı etkileri minimize edilir.
 26. Buğday çimi suyu kılcal damarları güçlendirdiği için yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.
 27. Buğday çimi suyu kurşun gibi ağır metallerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

FİLİZLERİN MUCİZELERİ

Filizler, yaklaşık 5000 yıldır birçok uygarlık tarafından kullanılmaktadır. Her tohum bir enerji kaynağıdır. Tohumda saklı enerjiyi kullanılabilir hale getirmek ve bunu içimize alabilmek için tek ihtiyacımız olan sadece ısı ve su.  Değişmemiş, saf ve besin değerleri bakımından zengin yiyecekleri bulmanın oldukça güç olduğu günümüz dünyasında yeni enerji kaynakları arayışındayız. Gittikçe sayıları artan aktarlar ve sağlık dükkanları bize oldukça farklı seçenekler sunuyor.  Uzmanlara göre besinin değerini arttırmanın en kısa ve en kolay yolu bazı tohumları çimlendirerek yemek.Tohumlar çimlendirildiğinde bileşimlerindeki vitaminlerin, minerallerin ve enzimlerin değeri artar.

FİLİZLERİN MUCİZELERİ

Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, filizler gerçek gençlik pınarıdır. Antioksidantlarla dolu olan filizler protein, klorofil, amino asit, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Örneğin brokoli tohumlarından  elde edilen filizde, olgun bir brokolinin kendisinden 50 kat daha fazla antioksidant sulfurophane vardır. Buğday çiminin suyu hemoglobine en yakın madde olup, olağan üstü bir kan ve karaciğer temizleyicidir. Filizler, hiçbir yardıma gereksinimleri olmayan, kendi kendilerini sindirirken vücuda ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayan, canlandırıcı enzimler içerirler. Yeni yapılan araştırmalarda yer fıstığı filizlerinin kötü kolestrolü düşürdüğü, ay çekirdeği, kara buğday ve diğer tahıl filizlerinin şeker hastalarının şikayetlerini büyük ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Tohumlardan çimlendirilmiş buğdayın şeker hastalarına faydası büyüktür. Günde 5-6 çorba kaşığı çimlendirilmiş buğday yiyen şeker hastalarının kan ve idrar testlerinde şekerin düştüğü görülmüştür. Bağırsakları temizleyici özelliğinden dolayı kabızlık sorunu çeken kişilere de tavsiye edilir.

Eğer sağlıklı olmaya ve sağlıklı kalmaya önem verenlerdenseniz çimlendirilmiş buğdayı unutmayın. Tükettiğimiz gıdalar arasında pek azı, çimlendirildiğinde içeriğindeki besin değerleri böylesine değişebilir. Yenmesi uygun görülen günlük miktar 1-3 tatlı kaşığı dolusudur. Çimlendirilmiş buğdayı salataya, çorbaya, yemeklere katarak tüketebilirsiniz.

ÇİMLENDİRME ŞARTLARI

Hava_ tohumlar gece boyunca suda bırakıldıktan ve süzüldükten sonra 12 saatte bir yıkanır. Havanın sıcak olduğu durumlarda daha sık olabilir. Düzenlilik anahtardır. Daha ilk günlerinde yeterli beslenmezlerse kururlar ve başarısız olurlar ama bol suyla tohumların boğulmamasına da dikkat edilmelidir. Bu yüzden, her çalkalamadan sonra suyun iyice süzüldüğünden emin olacağınız bir yöntem kullanmalısınız.

Isı_  tohumların filizlenip büyümeleri için ısıya ihtiyaçları vardır. Isı, 12 dereceden aşağıya düşerse tohumlar asitleşir, 18 dereceden yukarı çıkarsa sertleşme başlar. Hafif serin yerlerde yapılan çimlendirme daha uzun sürer.

Alan_  en iyi sonuç için tohumlar geniş bir alanda filizlendirilmelidir. Bazı tohumlar filizlenirken 30 kat fazla büyüyebilirler. İşlemi gerçekleştirmek istediğiniz yöntem hangisi olursa olsun, tohumların sıkışmamasına, nefes alabilecekleri ve rahat hareket edebilecekleri kadar alanları olmasına dikkat edin.

Işık_ çoğu tohum gelişmelerinin ilk birkaç gününde ışığa ihtiyaç duymazlar. Filizlendikten sonra yeşermeye , çimlenmeye başlamak için ışık isterler. Yine de ışığın direkt tohumların üzerine gelmemesine dikkat edin. İşlemin karanlık bir odada yapılması gerekmez, ışık direkt üzerlerine gelmedikçe çoğu tohum sorunsuz bir şekilde gelişir.

Gıda_ gerekli olmamakla birlikte tohumlar için kullandığınız suyun içine bitki besin sıvısı ekleyebilirsiniz. Bu sadece tohumların sağlık durumlarını daha da güçlendirmek, dayanıklılıklarını ve besin değerlerini arttırmak için tercih edilebilir.

EVDE ÇİMLENME İŞLEMİ İÇİN 3 METHOD

Kavanoz_ bulması ve kullanması çok kolay olan bir yöntemdir. Kapak yerine ince bir bez parçası lastikle kavanozun ağzına gelecek şekilde yerleştirin. Kavonozlar yan yatırılarak bekletilir ki içindeki su dışarı süzülebilsin.

Tepsi_ ışığa ihtiyacı olan tohumlar için en iyi yöntemdir. Aynı zamanda çimlerin yukarı doğru , tohumların doğasına uygun, olması gerektiği gibi büyümeleri için uygundur. Bu işlem için herhangi bir tepsi kullanılabilir. Suyun akması için yapacağınız deliklerin tohumlardan küçük olmasına özen gösterin. Bundan sonra ıslattığınız tohumları düzgün bir şekilde tepsiye serebilirsiniz.

Bez torbalar_ ışığa ihtiyacı olmayan fasulyeler ve tahıllar için en uygun yöntemdir. Filizlerin kırılmadan çıkmalarına ve hava almalarına olanak sağlar.

Kavanozlara göre daha az yer kaplar, sulaması ve suyu süzmesi çok daha kolaydır. Sadece suya batırıp asmanız yeterlidir.

KULLANABİLECEĞİNİZ TOHUMLARDAN BAZILARI

Alfalfa, karabuğday, maş fasulyesi, çavdar, mercimek, nohut, buğday, ay çekirdeği, bezelye, arpa, hardal, brokoli, turp ve çemen tohumu.

Tahılın(buğday, arpa, çavdar v.b) ve kuru sebzenin( mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce v.b) proteinleri birbirini tamamladığına göre, bu tür besinleri aynı zamanda çimlendirerek tüketmek çok daha faydalı olur.

Her türlü tohumun çimlenmesi için nemli kalmaya ihtiyacı vardır. Filizler tohumun boyuna vardığında kullanıma hazır hale gelmişlerdir. Hem tohumun kendisi hem de filizi yenir. Filizler tohumdan fazla büyümemeli ve buzdolabında saklanmamalıdır. Çünkü yenir duruma gelen tohumlar buzdolabına konursa, çimlenme devam eder.

Nohut ve fasulye gibi iri taneli tohumların geniş bir kapta filizlendirilmesi daha iyi olur, çünkü iri taneli tohumlar birbirlerinin üzerine gelirse, hava alamadıklarından çimlenmeleri zorlaşır.

Tohumlardan süzülen su atılmaz, bu suyun içinde değerli vitaminler vardır. Dilerseniz içebilir ya da bir yemeğin içine karıştırılarak kullanabilirsiniz.

Çimlendirilmiş besin maddeleri pişirilerek yenebileceği gibi çiğ yenmeleri daha faydalıdır. Bunlar birer avuç salataya, çorbaya, sandviçe, yoğurda veya herhangi bir yemeğe konarak yenebilir. Karar tamamen sizin yaratıcılığınıza ve ağız tadınıza bağlı.

Tahılların çimlendirilmesi ve buğday çimi

Tahılların çimlendirilmesi, özellikle de buğday çimi binlerce yıldır kullanılmaktadır. Fakat sağlık için yararı ile ilgili tartışmalar son 15-20 yıldır yoğun olarak yapılmaktadır. Buğday çimi, buğdayın genç halidir. Buğday çimi, buğday çekirdeğinin su içinde 7–10 gün bekletilerek filizlenmesiyle oluşur. Buğday çimi koyu yeşil renkte ince yapraklı bir bitkidir. Diğer tahıl çimleri arpa, yulaf ve çavdar çimleridir. Eski Ortadoğuda tahıl çimleri çok itibar görür ve tüketilirdi. A.B.D.’ lerinde 1930’ lardan itibaren tahıl çimleri şişelenmiş, kurutulmuş halde giderek artan oranda tüketilmeye başlanmıştır.

Tahıl çimlerinin besinsel değeri diğer koyu yeşil renkteki sebzeler kadar yüksektir. Günümüzdeki modern beslenme tarzının katkı maddeli, aşırı yağlı ve kalori içeren gıdalardan oluştuğunu başta kalp, tansiyon, damar sertliği, kanser ve şeker hastalığı gibi ciddi hastalıkların riskini arttırdığını unutmamalıyız. Bir çok bilimsel araştırmada sebzelerin ve özellikle de koyu yeşil renkteki sebzelerin biraz önce saydığım hastalıklardan koruduğu gösterilmiştir. Tahıl ürünlerinin çimleri de bu nedenle sağlık için yararlı gıdaların başında gelmektedir. Bunu tek taraflı tüketim olarak algılamamak gereklidir. Beslenme piramidi içinde tahıl ürünlerinin çimlerine yer verilebilir.

Hangi besinler çimlendirilebilir?

Çimlendirilmesi yapılan tahılların başlıcaları; buğday, yulaf, arpa, çavdar, mısır ve darıdır. Tahıl çimleri büyüdüğünde otlak çimlerine benzer görünümde olmaktadır.

Tahılların ve bakliyatların çimlendirilerek tüketilmesi sağlıklı bir yöntem mi?

Son 50 yılda yapılan araştırmalarda tahılların çim halindeki gençlik döneminde, tohumlarından veya erişkin hallerindekinden katlarca kez daha fazla vitamin, mineral ve protein içerdiklerini göstermiştir. Bu da sağlık için oldukça faydalı gıdalar içine girmesine neden olmuştur.

Tahıl çimi ile tahılın besinsel karşılaştırılması (100 gram kuru ağırlık için)     

                                                      Tahıl Çimi   

Protein (gram)                                32                   

Total diyetsel lif (gram)                  37                   

Karbonhidrat (gram)                      37                   

A vitamini (İ.Ü.)                               23,1                

Klorofil (miligram)                           543                 

Demir (miligram)                             34                   

Kalsiyum (miligram)                        277                 

C vitamini (miligram)                      51                   

Folik asit (mikrogram)                    100                 

Niasin (miligram)                             6,1                  

Riboflavin (miligram)                      2                     

Bütün tahıl çim çeşitlerinin besinsel değeri birbirinden farklıdır. Yukarda ki tablodan anlaşılacağı üzere protein, lif, mineral, vitamin, klorofil değerleri tahıl çiminde daha yüksek iken sağlık için zararlı olan karbonhidrat miktarı ise daha düşük bulunmaktadır.

Tatları biraz farklılık göstermekte, çavdar çiminin tadı biraz tatlı iken arpa çiminin tadı da biraz acımsıdır. İçerdikleri besin değeri tahıl çiminin tipine göre değil de yetiştirildikleri ortam ve hasat zamanlarına göre değişir.

Brokoli, ıspanak, marul, alfa alfa ve yeşil fasülye gibi yeşil sebzeler sağlık için tartışmasız yararlı olup, tahıl çimlerinin benzer fayda sağlayan bir besin maddesi olarak tüketim içinde yer alması yararlıdır. Kesinlikle birisi diğerlerinin yerine tüketilmemelidir. Kalsiyum yeşil fasülye ve ıspanakta, demir ile karoten kurutulmuş tahıl çimi ve ıspanakta, lif alfa alfa ve kurutulmuş tahıl çiminde, protein ise alfa alfa bitkisinde diğerlerine göre daha fazla miktarda bulunur. Bu nedenle hepsinin ayrı besinsel yararları vardır.

Tahıl çiminin diğer yeşil renkli sebzelere göre bir avantajı vardır. Yetiştirilmesi kolay olduğu için bir çok insan uygun ve sağlıklı bir ortam yaratarak tahıl çimi yetiştirebilir. Diğer sebzelerin yetiştirilmesinin zor olması, özellikle sağlık için zararlı olan böcek ilacı ve diğer kimyasal kalıntıların başta ıspanak olmak üzere sebzelerde bulunabilmesi ciddi bir sağlık riski getirmektedir. Tahıl çiminin yetiştirilmesinde böcek ilacına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kimler çimlendirilmiş besinleri tüketmeli/tüketebilir?

Tahıl çimlerinin tüketilmesi için özel bir insan popülasyonu yoktur. Genel sağlık için yararlı besin öğelerini içermesi nedeni ile tadını beğenen veya tüketebilen herkes için sağlıklı bir gıdadır.

En çok hangi tahıl çimi kullanılıyor?

Araştırmalar daha çok buğday çimi ile yapılmıştır. Hem üretim sahaları geniştir hem de yetiştirilmesi daha kolaydır. Buğday yapraklarının sindirilmesi zor olduğu için yapraklarının suyu çiğ olarak tüketilir. Çiğ tüketilmesinin, pişirilerek tüketilmesine göre daha yararlı olduğu ileri sürülmektedir. İçinde bol miktarda klorofil, A, C, E, K ve B vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, selenyum ve amino asitler bulunmaktadır.

Hangi hastalıklarda çimlendirilmiş besinler etkili olur?

Bağışıklık sisteminin uyarılması, kanserin destek tedavisi, soğuk algınlığı, saç ağarmasının önlenmesi, romatizmal ağrı, süreğen yorgunluk, kemik erimesi, kansızlık, ülser ve cilt korunmasında kullanılmaktadır. Tahıl çimi, hemoglobin isimli kanda oksijen taşıyan moleküle klorofil sağlayarak vücudun oksijenlenmesini düzelttiği ileri sürülmektedir. Bunu gösteren bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Ülseratif koliti olan hastalarda tahıl çimi veya buğday çiminin kullanılmasıyla yakınmalarda azalma, yaşam kalitesinde düzelme olduğu gösterilmiştir.

Meme kanseri nedeni ile kemoterapi uygulanan hastalara 3 kür boyunca her gün 60 cc buğday çimi suyu verilmiş ve sonunda kemoterapiye bağlı kemik iliği yan etkisinin azaldığı gösterilmiştir. Bu çalışmada buğday çimine bağlı hafif bulantı dışında ciddi bir yan etki görülmemiştir. Özellikle kemoterapiye bağlı kan değerlerinde düşme olan hastalar yarar görebilir. Akdeniz anemisi (talasemi) isimli ailesel geçişli kansızlık hastalığında buğday çiminin kan nakli ihtiyacını azaltabileceği ile ilişkili araştırmalar bulunmaktadır.

Bu sonraki sayımızda sizlerle yeşil beslenmede PİŞMELİMİ PİŞMEMELİMİ konularını paylaşacağız.

Nameste

ÇİM YE GENÇ KAL!